Aliexpress Nedir?

Aliexpress, Çin’de bulunan ve dünyanın neredeyse bütün ülkelerine ürünler satan sanal bir mağazadır. 2010 yılında kurulmuş olan mağazanın en güzel yanı ise küçük üreticilerden, direk tüketicilere ulaşmasıdır. Alibaba gruba dahil olan sitenin farkı ise perakende satış gerçekleştirilmesidir. Ayrıca siteden üreticiye direk notlar bırakmanızda mevcut. Örnek vermek gerekirse hediye paketi yapmasını rica edebilirsiniz.

Güvenilir Mi?

Aliexpress, gerçek anlamda çok fazla satıcıya sahip bir internet sitesidir. Eskiden kötü amaçları bulunan satıcılar da mevcuttu. Sahte ürün çok fazla olduğu gibi farklı ürün göndermelerde vardı. Fakat son yıllarda neredeyse bu durumdan kurtulan Aliexpress, artık daha güvenli bir ortam fakat dikkat etmeniz gereken yine de bazı şeyler var. Bunlar;

  • Satıcının sitede ne kadar bulunduğunu kontrol edin. ( Min 2 yıl olmalıdır )
  • Satıcının ürününün ne kadar sattığı öenemlidir.
  • Satıcının mağaza puanı ve ürünün değerlendirme puanı en az 4,5 olmalıdır.

Eğer bu şartlar sağlanıyorsa korkmadan alabilirsiniz.

Aliexpress Kargo Süresi Ne Kadar?

Aliexpress, kargo konusunda deniz aşımı olduğu için 15-45 gün içerisinde kargonuz gelmektedir. Bu süre zarfında siteden kargonun durumunu kontrol etme fırsatınız da bulunuyor.

Vergi Verir Miyim?

Vergilendirme konusunda biraz şansa kalıyorsunuz. Genelde tek ürünler veya ucuz ürünler gümrükte vergiye tabi olmuyor. Fakat toplu alımlarda dikkat etmelisiniz.

Aliexpress Fikircik Tavsiyeleri

Fikircik olarak bizim tavsiyelerimiz ise ucuz ürünler tercih edin. Ayrıca çok tutulan ürünleri tercih edin. Bu yazımızı yazarken zaten 5 $ altı ürünleri sizlere tanıtmak için bu yazıyı yazdık. Çok önemseyeceğiniz ve elektronik ürünlerden kaçının. Basit saat falan alabilirsiniz. İşlemci falan almamalısınız. Nedeni ise Çin’de sahte işlemci yapımı çok yaygındır. Takı malzemeleri, ev dekorasyon ürünler vb ürünleri tercih edin.

Ayrıca siteye ilk defa üye oluyorsanız sistem size hoş geldin bonusu olarak 2 $ bir indirim kuponu hediye etmektedir. Yani ilk 5$ lık ürününüzü 3 $ gibi bir rakama satın alabilirsiniz.

Aşağıdaki Galeriyi inceleyebilirsiniz.

Daha fazla 5$ altı ürün için tıklayınız.

Ayrıca fikirciklerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.