Blade Runner 1982 yapımı bir amerikan bilim-kurgu filmidir. Filmi anlatmamızın nedeni çok fazla komplo teorisine sahip ve günümüzdeki bazı kişileri resmen hedef alarak tasarlanmış bir film. Aynı The Simpsons gibi.. Peki ya Blade Runner hakkında ne düşünebiliriz?

Blade Runner Teması

Blade Runner filmi kült olmuş bir bilim kurgu yapay zeka filmi. Filmde robotlar o kadar gelişmiş ki birine robot olduğunu söylemediğinizde bunu asla bilemiyor. Robotları insanlardan ayırmak için 20 30 soruluk anı ve hislere dayalı bir test uygulanıyor.

Bu teste gelelim; “Çölde yalnız başına kaldın ne yaparsın?” sorusu sorulan bir robot soruya cevap vermeden önce çöle nasıl düştüğünü sorguluyor. Yani varsayıma dayanmak sadece insanlara özgü bir davranış mı?

İşin tuhaf tarafı bu robotlara anı yükleniyor. Bu anılar sayesinde iyi ya da kötü olma durumunu kendilerince kabul ediyorlar. Anılar yüklenmiş bir robot asla robot olduğuna inanmıyor. Anılar… Belki bizi insan yapan şey de budur. Bir robota bile anılar yüklediğinizde onu robot olduğuna inandıramıyorsunuz.

Filmde insanların yarattığı, anı yüklediği, duygu ve hisler verdiği robotlar sadece yaşamak istiyor. Asi robotları öldüren bir Blade Runner var. Filmin sonlarında onun da bir robot olduğunu öğreniyoruz.

Burada anlatılan aslında bir drama ve ya şaşırtıcı bi son değil. Birini nasıl yetiştirirseniz o olur. Robotlar da tıpkı bir çocuk gibi onlara kötülüğü öğrettiğinizde kötü olurlar. İyiliği öğrettiğinizde iyi olurlar.

Aslında filmde öğrenmekten çok dışlanmışlık ve ya kabullenilmek meselesi var. Robotlar da insanlar gibi normal bir hayat yaşamak istiyor. Bunun için de ellerinden gelen her şeyi yapıyorlar.

Yapay zeka sahibi robotların 4 yıllık ömürleri var. Sebebi ise 4 yıl sonra duygu ve hisleri en üst seviyeye çıkıyor. Yani insan oluyorlar. Bunu önlemek için Blade Runner‘lar var. Robot katilleri.

Neden İzlemelisiniz?

Film bize insanı insan yapan her şeyden bahsediyor. Yalnızlık çeken robotlar gibi konulara değinilmiş. Belki bir insandan daha insan robotlar var.
Blade Runner filmi aslında kendimizi sorgulayıp ne olduğumuzu, kim olduğumuzu hatırlatan bir film. Kesinlikle izlemelisiniz.

Sizin bu film hakkında fikirciklerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.