Google ile Android arasındaki haksız rekabet olayı nedir?

Google 12 Aralık 2019’dan sonra Türkiye içinde satışa çıkacak telefonlar için Android erişimleri engelledi. Peki neden böyle bir şey yaptı ?

Bu kararın çıkmasında ki muhataplar Google ve T.C. Rekabet Kurulu olarak biliniyor fakat olayın aslı bu değil. Olay 2015 yılında Yandex tarafından bir şikayet ile başlamıştır. Yandex‘e göre “Google üretilen tüm cihazlara piyasadaki konumunu ve gücünü kullanarak Google arama motorunun direk sunulması ve android yazılımlarda direk Google servislerininde bulunmasını istiyor.” Bunun olmaması zaten tuhaf olurdu zaten fakat o zaman yapılması beklenen soruşturma yüzeysel olarak gerçekleşiyor. Olay tamda burada patlak veriyor.

Yandex vazgeçmiyor ve 2017 yılında tekrar bir şikayet gerçekleştiriyor ve o zaman işler biraz ciddileşiyor. Daha sonra bunun üzerine görülen mahkemede ” Google gerçekten haksız bir rekabete giriyor ve arama motorunda istenilen serbestliğin olması gerektiğini beyan edip Yandex’i haklı buluyor ve Android üreticilerine lisans vermek için Gmail, youtube play store gibi uygulamaları otomatik yüklememe kararı veriliyor.”

Fakat firma bu düzenlemeleri yerine getirmiyor ve Kasım ayında Google’a bir ceza kesiliyor. Bu cezayı kabul etmeyen firma yapılan müzakereler sonrasında Türkiye’de 12 Aralık itibari ile üretilen telefonlarda Google Servisleri’ni kapatma kararı alıyor.

Google Servislerinin Anlamı nedir?

Bu servisler sadece Youtube , Gmail , Play Store gibi uygulamalardan çok daha fazlasıdır. Bildirimlerden tutunda yazılımlara kadar hepsi servis dışı olacak. Google kullandığı bulut servisini resmen kapatacak peki bunun anlamı nedir?

Kısacası bu olay android uygulamalarda ödeme yöntemlerinden tutunda bankalardaki ödeme bildirimi onayına kadar hemen hemen her şey..

Asıl problemde tam olarak burada karşımıza çıkıyor. Bunları yapmak imkansız değil fakat 3. parti yazılımlar ile birlikte kodlanacağından telefonlarda fazla güç tüketimi, Gps bulamama, gereksiz hafıza ve en önemlisi üreticiler için ekstra maliyet anlamına geliyor.

Neler yapılabilir?

Bu olayı fırsata çevirmek gibi düşünen insanlar olsa da Türk yazılımcılar böyle bir hamle yapmayacaklardır. Nedeni ise çok basit. Dünyada en fazla apk indiren toplumların başında geliyoruz. Apk dediğimiz şey de kopya içerik. Twitterda şimdiden dolaşmaya başladı bile. Apk yükleriz, bu toplum apk yüklemeyide öğrenir tarzında yazılar. Bu yüzden Türk yazılımcılar biliyor ki böyle masraflı bir işi kopyalama yaparak elde edilecek ve kimse satın almayacak. Çünkü oranlar çok yüksek. %90 civarında insan internet ortamında programlara para vermemeye özen gösteriyor.

Bunun farkında olan yazılımcılar da zaten Türkiye’yi kapsamayan yazılımlara yöneliyor. Bu şuan bile bu şekilde ilerliyorken düşünün maliyetin 4 5 katına çıktığını. Kimse almayacaktır ve bu sebepten dolayıda yazılımcılar yurt dışı odaklı yazılıma önem göstermeye devam edecektir. Yerli firmalarda üretmek isteyenlerin büyük çoğunluğu maliyetlerden dolayı bunu yapamayacak ve üretimleri durduracaktır. Büyük dünya devleri Samsung vs gibi firmalarsa sadece Türkiye için böyle bir şeyi yapmayacaktır.

Olayın problemi aslında burada başlıyor. Bizi ilgilendirmeyen bir durumda taraf tutmak gibi düşünün. Sonuçta Yandex açıyor bu davayı fakat bir Rus firmasıdır. Üstelik bu tarz yazılımları çok güçsüz bir firma. Aslında Google ile farkı burada. Yazımızın başında Google teknolojinin her dalında varken Yandex sadece bir arama motoru.

Üstelik saçma sapan şeyler dışında düzgün sonuçlar vermeyen bir arama motorundan bahsediyoruz.

Umarız Google ile bir anlaşma sağlanır yoksa hem Amerika ile olan yaptırımlar hemde Google bu hamlesi ile zaten krizde olan ülkemizi çok daha kötü noktalara doları belki şuanın 2 katına kadar çıkartabilir.