Kitaplar

Kitapların insanlara kattığı şeylerden herkes gibi bahsetmeye gerek yok.  Her insanın okuduğunda etkisinden uzun zaman boyunca çıkamadığı üzerine bolca düşündüğü kitaplar mutlaka vardır. Bu kategoride okuyup etkisinden çıkamadığım üzerinde bolca düşündüğüm kitaplardan bahsetmek istiyorum.

Kitapların insanlar üzerindeki etkisi psikolojik durumlarına göre değişkenlik göstermektedir ve “Bu tarz kitaplar bana göre değil” veya “Ben psikolojik roman seviyorum”gibi ifadelerle aslında kitapları bile sınıflandırıyoruz. Nasıl mı?

Farkettiyseniz kitap okuma oranı ülkemizde ve dünyada çok düşük seviyelere indi. Dolayısıyla konuşmakta güçlük çeken ve kendini ifade edemeyen insan sayısıda git gide artmakta. Peki neden kitap okunmuyor diyecekseniz, bizim fikirciklerimize göre bulunduğumuz dönemdeki insanların kendini fazla egolu ya da ulaşılmaz göstermek istemesi. Ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Şöyle açıklayayım.

İnsanlar kitaplarda bir kalıba sığdırıldıklarını, karşısındaki insanın hataları veya teorilerine dayanarak anlatılan ve betimlenen romanların kendisinde etki bırakmasını istemiyorlar. Karakter analizi yapmak veya empati yapmak kimi zaman boş geliyor. Kitap okuyanlardaki durum ise aslında yine kendini aramakla uğraştığı yazı ve romanları tercih ediyor. Özüne inecek olursak ise yine farklı düşünceleri kabullenmeme olgusu var. İnandırıcılıkda işin içine girdiği taktirde tamamen tek düze yazılan ve  kitap okuyanlar arasında herkesin okuduğu sabit bir tür ortaya çıkıyor.

Bize göre bu kalıbı yıkmak isteyen ve farklı açılardan da hayata bakmak isteyen insanlar zaten şuan bu yazıyı okuyorlar. İşte bu yüzden sizler özelsiniz ve sizler için hazırladığımız bu kategoride tamamen sitemizinde sloganı olan Farklı Fikirler Sunuyoruz anlayışını sizlerle fikircik.com’da paylaşacağız.