Ofis dekorasyonu verilecek hizmetin reklamını ve kalitesini göstermeye yönelik önemli bir adımdır. Ofis dekorasyonu yapılırken günün trendlerine uygun zemin ve duvar döşemeleri yapılmalı ona uygun mobilya, perde ve halılar seçilmelidir.

Ofis bir nevi firmanın yüzü olduğu için iyi bir iç tasarım ve ince dokunuşlarla birlikte çalışmanızın ne kadar titizlik ile yürütüldüğünü müşterilerinize lanse edersiniz. Ayrıca çalışanlarınızın ya da çalışma ortamınızın sağlığı ve adaptasyon olunabilme derecesi ne kadar iyi olursa o kadar fazla verimliliğe sahip olur. Bu yazımızda ofis sahipleri ya da açmayı planlayanlar için fikircikler sunacağız. Bunları kesinlikle kafamıza göre olmamakla beraber , bir iç mimar yardımıyla sizlerle paylaşacağız.

Küçük ve Anlamlı Fikircikler

Ofis kurmak için çalışmalarını sürdürmeyi düşünenlere küçük ve anlamlı fikircikler edinmek faydalı olacaktır. Unutmayın uzay çapındayız ve yeniliklere açık olmak zorundasınız. Aksi halde bir mum gibi yavaş yavaş erirsiniz. Acı ama Gerçek. İşte ofisler için tamamen havayı değiştirecek bir kaç fikircik.

1. Ofis Uyumu

Uyum ofisinizde olması gereken ilk şeydir. Ofisinizdeki eşyalarınız birbiri ile ne kadar sinerji içerisinde olursa üretkenlik ve çalışma isteği de bir o kadar fazla olur. Peki iyi bir uyum nasıl yakalanmalıdır? Kısaca bu konudan bir örnek ile bahsedecek olursak; bir reklam şirketiniz var. Ofisinizde daha marjinal tablolar kullanmalısınız. Bir doğa tablosu yerine daha sade ve şık tablo tercih etmek şirketiniz için faydalı olacaktır. Ofis kuracaklar buna dikkat etmeliler.

Satın Almak için Tıklayın

2. WC & Mutfak

Mutfak ve wc gibi ihtiyaç alanları ofis içerisinde ve ayrı olmalıdır. Bir müşteriniz geldiğinde mutfak tam karşısında olmamlı ya da bir çalışanınız WC kullanmak için başka yerlere gitmemelidir. Bu sizin için eksi yazacaktır.

Satın Almak için Tıklayın

3. Sektöre Göre Dizayn

Sektörün gerektirdiği afiş ve materyaller ofiste abartılmadan yer almalıdır. Firmanızın bir logosu var diye her yere logoyu yapıştırmak sizi komik duruma düşerecektir.

4. Ofis Büyüklüğü

Ofisinizi personel sayınıza doğru orantılı seçmelisiniz. Çünkü yetersiz alanlı yerlerde kimse işine odaklanamaz. Aynı zamanda geniş bir alanda çalışanlarınızın fazla rehavete kapılmasına sebep olur. Orantılı bir ofis kullanmaya çalışın.

5. Mevsimsel Etkenler

Mevsimsel ihtiyaçların gerekliliği sağlanmalıdır. ( Sıcak veya Soğuk ortam) İyi bir ofisin ortamı hiç bir zaman kötü havalar ile savaşmamalıdır. Bu çalışanlarınızdan çok müşterilerinizi kızdırır.

Bu yazımızda ofisin gerekliliklerinden bahsettik. Daha sonra fikirciklerle neler yapmanız gerekiyor bahsedeceğiz. Fİkirciklerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.