Yurt içi Seyahat & Gezi Rehberi | Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Güneydoğu Toroslardan Suriye sınırına kadar uzanan bölgede bulunan ve ülkemizdeki 7 coğrafi bölgeden biridir. Bölge, geçmişten bugüne pek çok tarihi ve kültürel miras ile doludur. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yüz ölçümü bakımından küçük olsa da seyahat etmek isteyenlerin dolu dolu vakit geçirecekleri pek çok güzelliği içinde barındırmaktadır. İşte bölgenin en görülmesi gereken en önemli yerlerini sizler için derledik.

Nemrut Dağı Milli Parkı (Adıyaman)

Adıyaman her ne kadar bir Akdebiz Bölgesi ili olsa da şehrin büyük çoğunluğu Güney Doğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde de yer alan Nemrut Dağı Milli Parkı Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde yer almaktadır. Bölgede Helenistik Dönemden günümüze kalan pek çok eser bulunmaktadır. Bölge millattan önceki dönemlerde Komaggene Krallığı’na ev sahipliği yapmıştır. Ziyaret edecek olanlar için konaklama yerleri de bulunmaktadır.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Halfeti (Şanlıurfa)

Güneydoğu’nun saklı cenneti olarak da bilinen Halfeti, 2013 yılında Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından “Sakin Şehir” olarak ilan edilmiştir. Dünyadaki bulunan tek siyah gül de bu bölgede bulunmaktadır. Taş evleri ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Halfeti (Şanlıurfa)

Malabadi Köprüsü (Batman)

Köprü,1147 yılında Artuklular Dönemi’nde inşa edilmiştir. Hala ayakta duran köprü üzerinde pek çok motif ve simgeler bulunmaktadır.

Malabadi Köprüsü (Batman)

Zeugma Antik Kenti (Gaziantep)

Dünyanın en büyük mozaik müzelerinin de bulunduğu bölgede özellikle Roma döneminin izlerini taşıyan mozaik döşemeler dikkat çekicidir. Müzede sergilenen en dikkat çekici yapı ise Çingene Kızı Mozaiğidir.

Zeugma Antik Kenti (Gaziantep)

Bunlar dışında ayrıntılı incelemelerle de sizleri bilgilendireceğimiz şehir rehberlerimiz olacak. Yüz ölçümü olarak küçük ama kültür zenginlik olarak ta bir o kadar büyük ve önemli eserleri barındıran Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde adı geçen yerler dışında; Şanlıurfa’da bulunan Balıklı Göl, Batman’da bulunan Hasankeyf Kalesi, Diyarbakır’da bulunan surlar, Mardin’de bulunan Deyrulzafaran Manastırı, Siirt’te bulunan Veysel Karan-i Türbesi bölgeyi ziyaret edecek olanlar için görülmesi tavsiye edilen yerlerdir.

Sizleri daha iyi fikircikler verebilmemiz için lütfen yorumlarınızı bizden esirgemeyin.

Ayrıca ayrıntılı Şehir incelemeleri için fikircik.com‘u takip edin..