Madrid Avrupa’daki gezilebilecek en zengin tarihe sahip şehirlerden biridir. 12.yüzyılda Toledo’ya giden müslümanlar ile tarih sahnesine çıkmış şehir, barok tarzda yapılar, 24 saat durmayan caddeler ve baya hareketli bir gece hayatı sunuyor bizlere.Sözü daha fazla uzatmadan‘Neden Madrid?” sorusunun cevabını ve orada yaşadıklarımızı ve ne gibi fikircikler vereceğimizi anlatalım sizlere..

Neden Madrid’e Gitmelisiniz?

Şehre gelen gezginlerin listesinin ilk sırasında Puerta del Sol meydanı bulunuyor. Meydanın çevresinde ilgi çekici yapı ve anıtlar oldukça fazla sayıda. Bu meydanda en ilgi çekici yapı olarak Casa de Correos’un ön tarafında yer alan saattir. Her 31 aralıkta binlerce kişi bu saatin önünde saat tam 00.00’da 12 üzüm yeme geleneğini gerçekleştirir.

Casa de Correos Meydanı & Saat Kulesi

Şehrin görkemli yapısı lan Plaza Mayor adındaki 1617-1620 yılları arasında inşa edilmiş saraya mutlaka gitmelisiniz. Yapının ortasında III. Philip Heykeli vardır. Yapıda şehrin tarihini anlatan mitlerle bağlantılı olarak Tanrıça Kibele gibi çok sayıda mitolojik figürler görebilirsiniz.

Madrid Kraliyet Sarayına gelecek olursak gerçekten fazla ilgi çekici bir mekan. Aynı tepede bulunan ve 1734’te yanan kraliyet kalesinin yerine inşa edilmiş. Sarayın içinde 13. yüzyıldan beri kraliyet ailesinin kullandığı zırhlar ve silahlar sergileniyor. Bunlar sizi gerçekten ortaçağa götürebilir.

Madrid Kraliyet Sarayı

Parka gitmezsek olur mu? Parque del Retiro 1.4 kilometrekaralik bir alanla şehir merkezindeki en büyük yeşil alandır. Ve içerisinde küçük sandallarla gezinti yapabileceğiniz yapay bir göl bile var. 15.000 ağacın elle besleyebildiğiniz bir çok sincap ve canlıya yuva olduğunu görünce buradan gitmek istemeyeceksiniz.

Parque del Retiro Parkı

Kapılarını ilk defa 1947 yılında açan Real Madrid’in stadı Santiago Bernabéu’da bir maç izlemeden gitmek olmaz. Stad ismini 1943-1978 yılları arası kulübün yöneticiliğini yapan kişiden almıştır.

Santiago Bernabéu Stadyumu

M.Ö. 2. yüzyılda Kralın emriyle Tanrı Amun’a adanmak için küçük bir şapel inşa edilmiş. Daha sonraları Tanrıça İsis’e adanmış bir tapınağa dönüştürülen yapı Debod Tapınağı ismini almıştır. M.S. 6. yüzyılda Güney Mısır halkının din değiştirmesi nedeniyle kapatılmıştır. Günümüzdeki hali aslına uygun olaran 1972 yılında restore edilmiş halidir. İç kısımlara 30 kişilik gruplar halinde 30 dakika süre ile girebilirsiniz.
Madrid sizi tarihin içine atıp güzel anılar biriktirmenizi sağlayacak bir şehir. Hayran kalacağınız bir şehir. Bizim fikirciklerimiz ise gidip görüp tarihi koklamanızdır.