Prag, Çek Cumhuriyeti’nin Başkentidir. Nüfüsü 1 milyon 309 bin olan bu mistik atmosferli şehrin mimarisi, tarihi ve renkli gece yaşantısı sebebiyle capcanlı bir şehirdir. Tarihte çok önemli bir konum olan Prag; 9.yy sonuna doğru günümüzünde en görkemli yapıtlarından olan Prag Kalesi’nin inşasına başlanmıştı.

Prag Kalesi

Tarihi

Prag 14.yüzyılın sonuna doğru IV. Charles’ın Kutsal Roma İmparatoru ve Bohemya Kralı unvanını almasından sonra İstanbul ve Roma’dan sonra avrupanın en büyük 3. şehri konumuna gelmiştir.

1848 yılında Rönesans ve Reformlarla birlikte milliyetçi bir akımın tükselişe geçtiği Prag, 1.Dünya Savaşı sonrasında yıkılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun oluşturduğu ülkelerden olan Çekoslavakya’nın da başkenti olmuştur. 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi işgali altındayken sonrasındaki soğuk savaşta Sovyet Rusya güdümüne geçmiştir .Çekoslavakya ;1 Ocak 1993’te Slovakya ve Çek Cumhuriyeti adlı iki bağımsız devlete bölünmüştür.

Prag’da bir Sonbahar

Prag avrupanın en popüler tatil konumlarından birisidir. Bu nedenle orta avruadan şehre tren seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Türkiye’den de sürekli uçak seferleri düzenlenmektedir.

Mimari açıdan göz kamaştıran pek çok tarihi yapıya sahip Prag’daki gezintinize Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Jan Hus Anıtı, Kinsky Sarayı ile çevrili Eski Şehir Meydanı’ndan başlayabilirsiniz.

Etrafında çok sayıda yeme-içme mekânının ve alışveriş olanağının bulunduğu meydanın ardından Charles Köprüsü’nü geçip, kentin en önemli simgesi olan Prag Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Klementinum, en az kale kadar büyük ve içerisinde görülmeye değer detayları barındıran bir diğer önemli bina. Kent hakkında daha fazla tarih bilgisi edinmek için Barut Kapısı’nı ve Prag Ulusal Müzesi’ni de gezi listenize ekleyebilirsiniz.

Dans Eden Ev ve John Lenon Duvarı gibi ilgi çekici ayrıntılara sahip başkentin geçmişinde önemli bir yere sahip olan azınlıkların yaşam biçimleri hakkında fikir sahibi olmak için Mala Strana ile Josefov’u gezi listenize dâhil edebilirsiniz.

Etkileyici kent manzarasını izlemek içinse üzerinde Eyfel Kulesi örnek alınarak inşa edilmiş bir gözlem kulesinin bulunduğu Petrin Tepesi’ne veya Barok mimarinin en etkileyici örnekler arasında gösterilen Aziz Niklaus Kilisesi’nin yeşil çatılı kubbesine çıkabilirsiniz.

Yazın Prag’a seyahat ederseniz güneşim tadını çıkarmak ve huzur bulmak için Vlata Nehri’nin Şeytan Deresi adlı kolu üzerindeki Kampa Adası’nı tercih edebilirsiniz.