Tallinn bir baltık ülkesi olan Estonya’nın başkentidir. Estonya bağımsızlığını kazanmadan önce Tallinn’e Raval deniyordu. Tallinn şehri antik dönemlerde geyik avı için kullanılırdı. 2. Dünya savaşı sırasında şehir Raval olarak biliniyordu. Alman sözlüklerinde “geyiğin düşüşü,ölümü” anlamına gelen “rehfall” kelimesinden türemiştir. Talinn ise Danimarka’lıların Şehri anlamına gelir. Türkiye’de Estonya, Rus ya da İskandinav ülkesi olarak bilinir.. Fakat sanılan aksine Estonya Kuzey Avrupa ya da Baltık ülkesi olarak geçer.

1991 yılında bağımsızlığını ilan etmiş ülke AB’ye katıldıktan sonra her geçen gün refah seviyesini arttırmaktadır. Talinn‘de kişi başına düşen yıllık gelir 30Bin Euro olmuştur. Yazımız konudan çok sapmadan en iyisi biz neden görmeniz gerektiğinden bahsedelim. 

Talinn fikirciklerimiz.
Kendinizi Orta Çağ’da Hissettirecek Tallinn Şehri

Neden Tallinn?

Tallinn sizi tarihi defalarca yaşatabilecek nitelikte bir şehirdir. Şehre Viru kapısından giriyorsunuz.Burası sanki misafir karşılama yeri gibi hissettiriyor. Yıllanmış binaların arasından geçerek, Eski pazar meydanında dolaşırken kendinizi  Orta Çağda yaşıyor gibi hissedeceksiniz. St. Olaf kilisesi ve Alexander Nevsky Katedrali sizi çok derinden etkileyecektir. 

Katedralin çıkışında Toompea Tepesindeki Kohtuotsa Seyir Terasında bir bira ile manzaranın keyfi mükemmel gidecektir. Tam kartpostallık bir manzaraya karşı birlikte güzel bir keyif. Tepeden aşağı inerken sağlı sollu kehribar dükkanlarından takı almayı sakın unutmayın. 

En önemlisi Tallinn‘de güzel bir et yemeyi ihmal etmeyin. Tabağınız mantar, patates ve lahana ile süslenerek servis edilecektir. Belki bir kaç parça otlu peynirin de tadına bakarsınız. İçki konusuna geldiğimizde Tallinn‘e özgü tarçınlı biralar ve “Vana Tallinn” dedikleri tarçın ve turunçgil yağlarıyla yapılan %40 alkollü rom bazlı likörünü çok seveceksiniz. Yüksek tepelerinden elinizi uzatsanız Helsinki’ye değecekmiş gibi düşüneceksiniz. Ayrıca isterseniz şehir limanından Helsinki’ye feribotlar kalkmaktadır. 84 Km uzaklıktadır. Yaklaşık 2 saat gibi bir sürede varıyorsunuz.

Tallinn
Tallinn Limanı

Sizler için imkansız gibi görünen fakat gözümüzde büyüttüğümüz Yurt Dışı seyahatleri hakkında daha fazla fikircikler sunacağız. Bilmeniz gereken şey ise sanılanın aksine çok daha ucuza mal edebileceğiniz gezilere göz atmanız ve kesinlikle gitmenizi istiyoruz. Sonuçta bir daha dünyaya gelmeyeceğiz. Fikircik ile kalın..