Teknolojinin başlangıcı nasıl oldu?

Teknoloji denince hepimizin aklına akıllı telefonlar, bilgisayarlar, akıllı saatler ve bunlar gibi ürünler geliyor. Peki ya insanların ilk çağlarda yaptıkları taştan baltalar teknolojinin başlangıcı sayılmaz mı? Tabi ki sayılacak.

Düşünün, akıllı telefonlar insan zekasının bir ürünü değil midir? Taştan baltalar da insan zekasının bir ürünü olmuştur. Taştan baltalardan ateşe, akıllı telefonlardan yapay zekaya varana kadar süren bu yol çok uzun bir zamanı kapsıyor. İlk başlarda teknoloji tamamen yaşamak için kullanılırken şimdilerde ise işleri rahatlatmak amacıyla hızla tüketiliyor. Bundan 10 sene önce bir bilgisayar oyunundaki hal ile şuan ki durumu kıyaslamaya gerek bile yok. Adeta yaşıyorsunuz. Peki ya silik olan dönemleri nasıl açıklayabiliyoruz?

Aradaki onca yol içinde savaşlar, felaketler ve yıkımlar var. Fakat şuan ki teknoloji ile bile (Düşünebilen robotlar!) o dönemi sadece varsayımlara dayandırıyoruz. Elimizdeki kanıtları bir avukat gibi belgelerden yola çıkarak tahminlere dayandırıyoruz.

Dünyanın derinliğini biliyoruz ki 6371 Km yarı çapa sahip. Fakat dünyanın katmanları tamamen varsayımlar ile ( Yer Kabuğu ve Astenosfer hariç ) sıvı magma bulunduğunu söylüyor ve teoriler üretiyoruz. Peki ya dünyanın çekirdeğinin katı olduğunu savunmak! Hemen hemen her jeolog ve jeofizikçi bunu söylüyor. Fakat bu bölümde okuyan her öğrenci bilir ki bu varsayımdır.

Dünyanın Katmanları

İnsanoğlunun metali işlemeyi öğrenip kılıç yaptıktan sonra başlayan kavgası var.
Daha sonra sanayileşip geri kalmış toplulukları sömürmesi var. Ve buna “Barış getireceğim!”(!) diyerek hala devam ediyor. Ya da dünya da tamamen kullanılması yasak olan Nükleer Bombası! Yasak ama üretilmiş ve tehditler havada uçuyor ve gizli ticareti yapılıyor. Bu nedenle büyük buluşların silah araştırmalarında ortaya çıkması tesadüf olamaz.

Teknoloji Savaşı

Peki ya şu anki teknoloji devlerinin yarışına bir savaş diyebilir miyiz? Aslında soğuk savaşın tanımı bu.Daha 20 yıl önce cep telefonları yeni yeni çıkarken şimdi cebimizde bir bilgisayardan bile daha iyi özelliklere sahip olan telefonlar taşımak..Şanslı bir nesiliz.

Dünya üzerinde o kadar fazla teknoloji firması var ki bunlar birbirleriyle yarışmaktan teknolojiyi resmen çağ atlatıyorlar. Bir x firması 2 kameralı telefon yapıyor ve hemen ardından da y firması karşı hamle olarak 3 kameralı telefon yapıyor. Size bir şey söylemek istiyorum tamda şu anda.

Aslında teknoloji gelişmiyor. Tamda duraklama evresinde. Neden mi? Bu özellikleri onlarca sene önce kullanabilecekken teknoloji firmaları bunları 10 senelik ilerleyiş ya da 10 senelik çalışma planı adı altında gizli anlaşmalarla bizlere geç sunulması. Huawei firmasını bilmeyen yoktur. Peki Amerika gibi bir ülke neden Huawei’ye savaş açıp Google ve İntel’i kullanmasına yasak getirtti? Çin’in yükselişi ile mi alakalı sadece? Yoksa Amerika para mı kaybediyordu? Bu bir savaş değil midir?

Sanırım geçmişte atalarımızın vermiş olduğu savaşlar bizi şanslı bir nesil haline getirdi. Büyük buluşlara sebep olan savaşlar şu anki erişilebilirlik düzeyimizi mutlaka etkiledi.
Umarım gelecekte teknoloji bizi asosyal insanlar haline getirmez…