Tesla CyberTruck tanıtımını izleyen herkesin aklında bu şekilde kalan fütüristik bir gelecekten gelen bir kamyonet.

Neden Teslanın Camı Kırıldı?

Tesla arabasının camının kırılmasının acaba bir pazarlama taktiği mi olduğunu düşünüyoruz. Ama burda asıl konumuz bu değil: TASARIM.

Üçgen peynir gevreğin yanında ne güzel gider de mi? Tesla’nın üçgen peyniri de dağda ve yolda çok güzel gidiyor. 0-100 hızlanması sadece 2.9 saniye. Porsche 911’den daha kısa sürede 100km hıza çıkabilen bir kamyonet.

Gelelim tasarımına: Elon Musk tanıtımın başında kamyonetlerin yüzyıllık değişimini anlatan bir slayt hazırlamış. Daha doğrusu 100 yıllık değişmeyişini anlatan bir slayt hazırlamış.

Tanıtımda gördüğümüz gibi camın kırılması ya da kırılmaması Elon Musk ve ekibinin umrunda değil. Sadece TASARIM’a odaklanmışlar, camın kırılması sadece küçük bir şovdu.

Son derece sade bir tasarım. AMA sadeliğin ilgi çekiciliğini bu kadar iyi kullanmak büyük başarıdır. Beğenmeyenlerin bile ilgisini çekecek kadar ilgi çekici ve camın kırılmasıyla internette viral olmuş bir tanıtım.

Mesela biri benden bir kamyonet tasarımı çizmemi isteseydi asla böyle birşey çizmezdim. İşte Tesla’nın düşündüğü de bu kimsenin yapmadığını yapmak.
Tesla CyberTruck ile tasarım dünyasına yeni bir bakış açısıyla çok cesur bir hamle yaptı. Kim üçgen bir kamyonet alır ki demek isterdim ama 146bin ön siparişten sonra diyemiyorum.

Bu tasarım tek başına bir marka olmak gibi. Wolksvagen’in tospası gibi, Mercedes’in G serisi gibi.
Tesla bu model ile sadece doğa dostu elektrikli motor teknolojisiyle araç üretmekten çıkıp sıradan kamyonet tasarımlarına bir marka kazandırdı.
Bu modelden sonra muhtemelen arazi araçlarını kamyonet ve CyberTruck olarak iki kategoride inceleyeceğiz.
Yazımızın sonuna gelirken Tesla tasarım ekibini cesaretinden dolayı kutluyorum.

Sizce tasarım güzel mi ya da camın kırılması bir pazarlama taktiği miydi? Lütfen fikirciklerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.